Lekarz psychiatra ma za zadanie diagnozować oraz leczyć choroby i zaburzenia psychiczne. To niezwykle ważna profesja, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których po pomoc tego specjalisty sięga coraz więcej osób.
Nadal chodzenie do psychiatry objęte jest pewnym tabu. Na szczęście sięganie po tę pomoc jest w stosunku do lat wcześniejszych coraz bardziej normalizowane. Ludzie rozumieją, że nie ma powodów, by bać się osób, które leczą się psychiatrycznie – rozumieją także, że należy takie osoby wspierać. Bez wsparcia społeczeństwa wyjście z ciężkich chorób psychicznych może się nie udać.
Należy sięgać po pomoc psychiatryczną w przypadku, gdy przez dłuższy czas czujemy się źle, gdy mamy silne wahania nastroju, gdy występują u nas symptomy psychoz czy manii prześladowczej, gdy widzimy i słyszymy rzeczy, które nie mają miejsca w rzeczywistości, a także gdy doświadczamy długotrwałego stresu oraz gdy cierpimy na różnego rodzaju uzależnienia lub na zaburzenia odżywiania. Objawami, że z naszą psychiką dzieje się coś nie tak mogą być także takie objawy somatyczne jak bóle głowy czy bezsenność.
Psychiatra online
Wizyty odbywają się zazwyczaj w gabinecie lekarskim. Zdarza się jednak, że pacjent nie jest w stanie wyjść z domu z różnych powodów – z powodu podwyższonego lęku lub występowania innych chorób. Może być też tak, że pacjent potrzebuje konsultacji nagle i nie ma czasu dotrzeć na wizytę stacjonarną. Wtedy świetnym sposobem na uzyskanie pomocy jest wybór wizyty online u psychiatry. Taka wizyta ma tę samą wartość, co wizyta w gabinecie, choć diagnoza może być nieco utrudniona z powodu tego, że lekarz nie widzi pacjenta bezpośrednio. Wizyty u psychiatry online odbywają się poprzez Skype’a lub po prostu telefonicznie (choć polecana jest bardziej ta pierwsza opcja). Na takiej wizycie wystawione być mogą e-recepty oraz e-zwolnienia. Koszt psychiatrycznej wizyty waha się od 150 zł do 300 zł.
Warto zdecydować się na wizytę u psychiatry online, w przypadku, gdy nie możemy lub nie chcemy wybrać się na wizytę stacjonarną. Sięgnięcie po pomoc specjalisty może być jedyną szansą na poprawę naszego stanu psychicznego.
Dla wielu osób wizyta online może być dużo bardziej komfortowa, choć nie należy również zupełnie unikać pójścia do gabinetu psychiatrycznego – czasem bezpośredni kontakt z lekarzem jest potrzebny.
Zarówno na psychiatrycznej wizycie stacjonarnej, jak i na wizycie online, obowiązuje lekarza tajemnica lekarska – specjalista nie może nikomu zdradzać naszych sekretów.
Jak przebiega wizyta psychiatryczna?
Na pierwszej wizycie lekarskiej psychiatra prosi Cię o opowiedzenie swojej historii i powodów, dlaczego się u niego zjawiłeś. Potem zadaje Ci on pytania dostosowane do Twojej sytuacji i do problemów, z jakimi przyszedłeś. Psychiatra zapyta zapewne o początki Twoich trudności psychicznych, może też paść pytanie o dzieciństwo. Lekarz może Cię poprosić o wypełnienie kwestionariusza. Często jest tak, że na pierwszej wizycie u psychiatry udzielają się nam emocje – nie ma się czego wstydzić, to normalne, że może nam nagle zachcieć się płakać. Po tej części wizyty lekarz może zdecydować się na pewną wstępną diagnozę i dobranie leków pacjentowi.
Na kolejnych wizytach psychiatra nawiązuje do poprzednich, pytając, co się zmieniło od poprzedniej wizyty, jak działają na nas leki, jaki progres zrobiliśmy.