Poznanska10 – informacje, wiadomości

Twoje centrum informacji

Biznes

Personal brand – kiedy warto budować markę osobistą?

Czym jest personal brand?

Personal brand to inaczej mówiąc marka osobista. Najprościej mówiąc, jest to świadomie budowany wizerunek, pozwalający zaistnieć w konkretnej dziedzinie. Większość osób, budujących swój personal brand stara się dążyć to zbudowania pozycji eksperta, cieszącego się powszechnym uznaniem. Posiadając status eksperta, można stosunkowo łatwo docierać do wybranej grupy odbiorców, a co za tym idzie – nawiązywać kontakty biznesowe i zdobywać klientów.

Z czego składa się personal brand?

Na markę osobistą składa się wiele aspektów. Personal brand to m.in. twoje doświadczenie zawodowe oraz posiadane wykształcenie, profile na portalach społecznościowych, ze szczególnym uwzględnieniem LinkedIn, twoja sieć kontaktów oraz partnerzy biznesowi. Na markę osobistą składa się również twoja działalność w sieci – wpisy, posty i artykuły. Jeżeli zależy ci na świadomym kreowaniu swojego personal brandu, koniecznie załóż bloga lub aktywnie prowadź przynajmniej jedno konto na wybranym portalu społecznościowym. Personal brand to również to, jak wyglądasz, jak się zachowujesz, w jakich projektach bierzesz udział oraz na jakich wydarzeniach bywasz.

Personal brand – komu jest potrzebny?

Tak naprawdę, każdy z nas w pewien sposób buduje swoją markę osobistą, ponieważ inni ludzie wyrabiają sobie zdanie na nasz temat na podstawie naszych działań i naszego wyglądu. Jeżeli zależy ci na osiąganiu stawianych sobie celów, zadbaj o to, żeby swój personal brand budować w sposób świadomy. Co to dokładnie oznacza? Określ, na czym ci zależy, a następnie podejmij działania, które pozwolą ci zbliżyć się do wyznaczonego celu. Jeżeli np. chcesz być uważany za eksperta w dziedzinie marketingu, to załóż bloga o odpowiedniej tematyce, uczestnicz w branżowych konferencjach, publikuj artykuły dotyczące nowości ze świata marketingu oraz staraj się pokazywać w towarzystwie osób, które mają już ugruntowaną pozycję w interesującej cię dziedzinie. Jeżeli masz taką możliwość, to postaraj się również zdobyć odpowiednie wykształcenie. Mogą to być studia albo odpowiednie kursy.