Poznanska10 – informacje, wiadomości

Twoje centrum informacji

Informacje Ogólne

Juniorki Lidera mają złoto!

Coś, w co przed sezonem wierzyli najwięksi optymiści stało się faktem. Wspólny zespół Lidera Swarzędz oraz ENEA AZS Poznań w miniony weekend zdobył złoty medal koszykarskich mistrzostw Polski juniorek do lat 19. – W ubiegłym sezonie AZS był trzeci w Polsce, a Lider piąty. Niestety, wiele podstawowych zawodniczek obu zespołów zakończyło wtedy karierę młodzieżową – mówi Marcin Madanowski, dyrektor sekcji w swarzędzkim klubie. I to właśnie on wraz z Łukaszem Zarzyckim z AZS postanowili stworzyć jeden wspólny zespół, który miał wystartować w rozgrywkach juniorek starszych pod nazwą ENEA AZS-Lider Szkoła Gortata Poznań.

– Ten łączony zespół prowadzony był przez Annę Talarczyk, która na co dzień odpowiada za m.in. I-ligową drużynę ze Swarzędza. Wspierali ją Grzegorz Zieliński i Magdalena Dedio. Początkowo z Lidera w tej wspólnej drużynie grały: Wiktoria Plackowska, Ola Żukowska, Ania Majchrzak i Martyna Fabianowska. Po kilku meczach dokooptowane do nich zostały jednak najzdolniejsze juniorki z rocznika 2006: Karolina Maj i Bianka Napierała. Kluczową zawodniczką z AZS-u była natomiast… wychowanka Lidera, Malina Piasecka. Na turnieje finałowe dołączona została także Małgorzata Pawlak ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łomiankach – opowiada Marcin Madanowski.

W turnieju finałowym, który odbył się w Gdańsku, Liderki zagrały w grupie A. W pierwszym meczu spotkały się z lokalnym rywalem MUKS Poznań. – I po bardzo dobrym spotkaniu dziewczyny zwyciężyły 71:57, co odebrane zostało jako swego rodzaju niespodzianka. W drugi meczu pokonany został Widzew Łódź 72:48, ale to jeszcze nie zapewniło nam awansu do półfinału, gdyż po zwycięstwie MUKS nad AZS Gorzów sytuacja w grupie mocno się skomplikowała. Dla nas najważniejsze było to, aby w ostatnim meczu grupowym nie przegrać z AZS Gorzów więcej niż 16 punktami – relacjonuje dyrektor sekcji.

Ta bezpieczna, wydawać by się mogło, przewaga chyba nieco uśpiła łączoną ekipę ze Swarzędza i Poznania, bo od początku spotkania to rywalki dyktowały warunki na parkiecie. Ostatecznie podopieczne trener Anny Talarczyk przegrały 47:61, ale była to zwycięska porażka. – W półfinale dziewczyny trafiły jednak na faworyzowany UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, który wygrał grupę B z bilansem 3-0. W bezpośrednim starciu to my byliśmy jednak górą! Kapitalny mecz rozegrała 16-letnia Bianka Napierała, która była nie do zatrzymania. Zdobyła 30 punktów, co było najlepszym indywidualnym występem. Trafiła aż pięć z dziewięciu rzutów za 3 punkty. I to w dużej mierze dzięki jej kapitalnej grze pokonaliśmy rywalki 67:57- opowiada Marcin Madanowski.

Tym samym AZS-Lider miał już zapewnione minimum srebrne medale mistrzostw Polski. – Radości nie było końca, ale pozostał jeszcze jeden, ostatni i najważniejszy, mecz. W nim nasze koszykarki musiały zmierzyć się z gospodyniami turnieju, Szkołą Gortata Politechniką Gdańsk, która w drugim półfinale po dramatycznym boju pokonała faworyta z Gorzowa 52:50. Przed tym starciem największe obawy były o kondycję zawodniczek, bo trener Anna Talarczyk praktycznie przez cały turniej grała siódemką zawodniczek. Wiadomo jednak, że przed samym finałem nikogo nie trzeba było mobilizować – opowiada dyrektor sekcji w swarzędzkim klubie.

Finał fantastycznie rozpoczęła Malina Piasecka, która w pierwszej kwarcie zdobyła aż 16 punktów. – Prowadziliśmy przez całe spotkanie, najwyżej 12 punktami, 31:19 w 12 minucie. Potem gdańszczanki mozolnie odrabiały straty i do przerwy prowadzenie wynosiło już tylko 36:30. Trzecia i czwarta kwarta to już był zacięty i wyrównany bój, obserwowany przez nadkomplet żywiołowo reagujących kibiców. Mecz był godny finału. Gdańsk zbliżył się nawet na punkt w 37 minucie, ale ostatnie dwie minuty, to celna trójka Bianki Napierały i fantastyczna dobitka Wiktoria Plackowskiej, które wypracowały pięciopunktową przewagę – opisuje Marcin Madanowski.

Zwycięstwo i mistrzostwo Polski przypieczętowała rzutami wolnymi Ola Żukowska. AZS-Lider zwyciężył 73:65 i dziewczyny oraz trenerki mogły rozpoczął wielką fetę. Wychowanki Lidera zostały również docenione indywidualnie. Wiktoria Plackowska została MVP turnieju, Malina Piasecka została wybrana do najlepszej piątki turnieju, a Ola Żukowska otrzymała wyróżnienie drużynowe. – Jest to drugi medal mistrzostw kraju w historii Lidera Swarzędz. Pierwszy, brązowy wywalczony został trzy lata temu, również w roczniku 2003. Było to w Sierakowicach na mistrzostwach kraju kadetek – przypomina Marcin Madanowski.