Poznanska10 – informacje, wiadomości

Twoje centrum informacji

Informacje Ogólne

Wanna galwaniczna- co warto o niej wiedzieć?

Nakładanie powłok galwanicznych to niezwykle odpowiedzialne i dość ryzykowne zadanie. Kąpiele galwaniczne są bowiem przesycone różnorodnymi pierwiastkami, a w szczególności jonami. To właśnie roztwór jonizacyjny jest niezbędny do wykonania powłoki galwanizacyjnej. Mogą się na niego składać przeróżne pierwiastki. Nic więc dziwnego, że by powierzchnia materiału została równomiernie pokryta powłoką, niezbędne jest zanurzenie jej w odpowiednim zbiorniku. Służy do tego właśnie wanna galwaniczna.

Czym jest wanna galwaniczna?

Wanna galwaniczna to przedmiot na który warto zwrócić szczególną uwagę. To właśnie w niej znajdują się wszelakie roztwory i substancje, które są podstawą do wytworzenia powłoki galwanicznej. Jednak nie jest to takie proste, jak może się wydawać. Wanna galwaniczna występuje na rynku w różnych rodzajach. Wobec tego za każdym razem trzeba odpowiednio ją dobrać do rodzaju roztworu, który ma znaleźć się w jej wnętrzu. Można wybierać modele wykonane z polichlorku winylu czy polietylenu. Wanna galwaniczna (https://wigal.pl/pl/co-robimy/) musi być na tyle odporna, by żadne czynniki wykorzystywane podczas kąpieli galwanizacyjnej nie wpłynęły negatywnie na jej stan. Jest to kluczowy wskaźnik do tego, by kąpiel galwanizacyjna była maksymalnie efektywna.

Wanna galwaniczna a linia galwaniczna

Wanna galwaniczna, choć jest samodzielnym przedmiotem, najczęściej wchodzi w skład linii galwanicznej. Dzięki nim proces nakładania powłok ochronnych jest całkowicie zautomatyzowany. Linia galwaniczna zapewnia ciągłość pracy, a także stałe i równomierne zanurzanie materiałów w wannie galwanicznej. W tym wypadku dalej jednak niezbędne jest odpowiednie dobranie wanny do kąpieli w roztworze naładowanym jonami. Jest to szczególnie ważne z racji tego, że niektóre roztwory jonów mogą być niezwykle agresywne. Wówczas jeśli uszkodzą one zbiornik, mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia całego szeregu urządzeń, które zostały ze sobą połączone w ramach linii galwanicznej.

Bez względu jednak na rodzaj, rola wanny galwanicznej zawsze jest taka sama. Ma ona umożliwić sprawną i efektywną kąpiel w roztworze jonizacyjnym.