Poznanska10 – informacje, wiadomości

Twoje centrum informacji

Kultura

Plony, plony…

Koniec lata to czas dziękowania za zebrane plony. Nie inaczej będzie w gminach powiatu poznańskiego, w których na przełomie sierpnia i września zaplanowano wiele nie tylko dożynkowych, ciekawych imprez.

Święto plonów ma wielowiekową tradycję i już na stałe wpisało się w kalendarz imprez w wielu gminach powiatu poznańskiego. W minionych latach, ze względu na pandemię i liczne obostrzenia, tego typu imprezy odwoływano, teraz jednak wraca czas odprężenia i relaksu. Warto przy tym pamiętać, że tradycyjne dożynki to nie tylko rozrywka, ale nadal jedno z najważniejszych świąt ludowych, pozwalających na ukazanie kulturowego bogactwa wsi. To także impreza, podczas której równie istotny jest ich aspekt obrzędowy…

Najszybciej, bo już 20 sierpnia święto plonów zorganizuje gmina Kórnik. Impreza odbędzie się w Szczytnikach, a jej gwiazdą będzie Cleo. W Tarnowie Podgórnym dożynki zostaną zorganizowane dzień później, przy okazji Przeglądu Zespołu Folklorystycznych w Lusowie, o którym informujemy w osobnym tekście. W przyszły weekend, 27 sierpnia świętować będą gminy Murowana Goślina oraz Swarzędz. W tym pierwszym przypadku organizatorzy zapraszają do Głębocka, a w drugim do Rabowic.

Następnego dnia podobne uroczystości odbędą się w Buku, Latalicach w gminie Pobiedziska oraz w miejscowości Modrze w gminie Stęszew, gdzie na scenie zaprezentuje się m.in. grupa Kombii. Już na początku września w Chludowie swoje święto plonów zapowiada natomiast gmina Suchy Las. Nieco mniejsze imprezy odbędą się także w poszczególnych sołectwach. Warto zatem śledzić strony internetowe poszczególnych gmin, bo to właśnie tam na bieżąco można znaleźć informacje na temat lokalnych wydarzeń.

Koniec lata to jednak nie tylko święta związane ze zbiorami. Na huczne „Pożegnanie wakacji” zdecydowano się w gminie Dopiewo. – 3 września park w Skórzewie wypełnią dźwięki muzyki pop i latino. Muzyczną gwiazdą wydarzenia będzie Michał Szczygieł. Wcześniej na scenie pojawi się formacja Candela, złożona z muzyków o południowo amerykańskim rodowodzie. Nie zabraknie pokazów tanecznych i animacji. Po koncertach scenę przejmie kubański DJ Osmar, z którym zabawa potrwa w skórzewskim parku do północy – informuje gmina.

Cykliczną imprezą, mającą już swoją renomę, i to w całym powiecie poznańskim, jest rokietnicki rumpuć. To wydarzenie także zaplanowano na 3 września. – Rokietnica zaprasza Wielkopolan na rumpuć, do jakiego jesteśmy wszyscy przyzwyczajeni – otwartego, bogatego i kolorowego, ze sceną, na której już od południa będziemy mieli szansę podziwiać występy lokalnych talentów. Nie zabraknie również kluczowego punktu tej imprezy, którym jest biesiada nad wyśmienitym rumpuciem, gotowanym w 1600-litrowym garnku. Gwiazdą wieczoru będzie Sylwia Grzeszczak – czytamy na stronie gminy.

Mieszkańcy powiatu poznańskiego na nudę w najbliższych dniach narzekać więc raczej nie będą. Tym bardziej, że imprez w naszym regionie jest znacznie więcej. Wiadomości o wydarzeniach w poszczególnych gminach są dostępne w kalendarium na naszej stronie.

Content retrieved from: https://powiat.poznan.pl/nie-ma-miejsce-na-nude/.