Poznanska10 – informacje, wiadomości

Twoje centrum informacji

Kuchnia Ogólne

Czy istnieje idealny przepis na gofry?

Kto z nas nie lubi gofrów? To smakowite i słodkie danie zdecydowanie cieszy się największą popularnością wśród wszystkich smakoszy. Okazuje się również, że wiele osób tak uwielbia ich smak, że decyduje się na zakup gofrownicy i próbuje je samodzielnie przygotować. Jednak przepis na gofry nigdy nie będzie jednoznaczny. Wynika to z faktu, że każdy z nas może ten słodki deser zaadoptować zgodnie z własnymi potrzebami. Jednak czy istnieje idealny przepis na gofry?

Skąd wziął się pierwszy przepis na gofry?

Każde danie ma swoją historię i nie inaczej jest w przypadku gofrów. Te słodkie wafelki nie wzięły się przecież znikąd. Okazuje się, że pierwszy przepis na gofry przywędrował do nas z Belgii. Może się to wydawać dość nieoczywiste, gdyż Belgia jest raczej znana jako europejska stolica czekolady i pralin. Jednak faktem jest, że jest to także ojczyzna smakowitych gofrów. Pierwszy przepis na gofry zakładał, że wafelki te powinny być niezwykle lekkie i puszyste, a także powinny przyjmować kształt kwadratu. Niektóre źródła wskazują na to, że wafle w Belgii były produkowane już w X wieku. Jednak przepis na gofry oficjalnie został uznany dopiero w XVIII wieku i pochodzi on z belgijskiego miasta Liege. Jednak od tego momentu gofry z dnia na dzień zyskiwały sobie coraz większą popularność. Początkowo, były to jedynie zwykle wafle, które niekiedy posypywano cukrem pudrem. Wraz z ich rozpowszechnianiem się, pojawiły się różnorodne koncepcje ich serwowania. Obecnie możemy więc zdecydować się na gofry z frużeliną, świeżymi owocami, karmelem, czekoladą, czy kolorowymi posypkami. Prawdziwą nowością stały się tak zwane bubble waffle, które zakładają wykorzystanie specjalnej gofrownicy z wgłębieniami. Wówczas umieszcza się w nich czekoladę czy inne smakołyki i zalewa kolejną porcją ciasta gofrowego. Jak więc widać przepis na gofry ma długowieczna tradycję, a na przestrzeni lat przechodził przez wiele, rewolucyjnych zmian.

Czy można znaleźć idealny przepis na gofry?

Gofry to tego rodzaju deser, który nie ma żadnych ograniczeń pod względem jego komponowania. Nie istnieje więc idealny przepis na gofry, gdyż każdy smakosz będzie je wybierał w całkowicie innej wersji. Z pewnością jedni postawia na świeże owoce i czekoladę, drudzy zaś na frużelinę i bitą śmietanę. Gofry dają pełną dowolność, gdyż postawę stanowi jedynie słodki wafel. To jego przygotowanie jest najważniejsze. Reszta dodatków ma sprawić, że stanie się on dla nas jeszcze smaczniejszy i jeszcze bardziej wyjątkowy. Dzięki takiej różnorodności gofry nigdy się nie znudzą. Ten słodki deser z pewnością trafi w gusta nawet najbardziej wymagającego wielbiciela słodyczy. Warto zaznaczyć, że 30, a raczej na samo ciasto również można modyfikować. W przypadku osób, które nie tolerują glutenu, z powodzenie można wykorzystać bezglutenową mogą. Mleko z laktozą, śmiało można zastąpić roślinnym napojem mlecznym. Jak więc widać, przepis na gofry spełni wymagania i zachcianki dosłownie każdego z nas, bez względu na to, jak wymyślne by one nie były.