Poznanska10 – informacje, wiadomości

Twoje centrum informacji

Zdrowie

Psychiatra online – co warto wiedzieć

W dzisiejszych czasach temat zdrowia psychicznego jest coraz szerzej widoczny w mediach społecznościowych, prasie, edukacji oraz życiu codziennym. Pójście do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry nie jest już opatrzone ciężarem społecznego tabu – jest to normalna część naszego życia. Dbanie o nasz stan mentalny jest tak samo ważne, jak o ten fizyczny. Poprzez wybuch pandemii wiele dziedzin naszego życia przeniosło się w sferę Internetową – terapeuci i lekarze także. Usługi psychiatry online nadal są powszechnie dostępne. Co warto wiedzieć na temat takiego lekarza oraz jak przygotować się do spotkania?

Czym zajmuje się lekarz psychiatra?

Lekarz psychiatra, tak samo jak inni doktorzy, ukończył studia medyczne, jednak w przeciwieństwie do nich ze specjalizacją z psychiatrii. Aby zostać pełnoprawnym lekarzem psychiatrii musi najpierw odbyć roczny staż, a potem minimum pięcioletnią specjalizację w placówce zajmującej się leczeniem zdrowia psychicznego (na przykład szpitalu psychiatrycznym). Taki lekarz dysponuje odpowiednim przygotowaniem pozwalającym mu na diagnozowanie i leczenie chorób oraz zaburzeń psychicznych. Dzięki przygotowaniu medycznemu psychiatra patrzy na pacjenta pod względem jego anatomii oraz fizjologii. Jest także uprawniony do stosowania środków farmakologicznych w leczeniu (farmakoterapia), czego nie może robić ani psycholog, ani psychoterapeuta.

Kiedy zapisać się do lekarza psychiatry?

Warto zainteresować się wizytą u psychiatry (online lub na żywo) jeśli czujemy się stale zaniepokojeni, nerwowi, bezradni, smutni, przygnębieni lub samotni, mamy od dłuższego czasu obniżony nastrój, jesteśmy nadwrażliwi, odczuwamy nieuzasadnione osłabienie lub wzmożenie aktywności. Czasem, gdy w naszym życiu nastąpiła gwałtowna, nieoczekiwana zmiana, z którą nie potrafimy sobie poradzić (na przykład śmierć, choroba), wizyta u psychiatry może być dobrym pomysłem. Powinniśmy zaplanować wizytę bezwzględnie w sytuacji gdy dostrzegamy rzeczy oraz głosy, których inni wokół nas nie widzą lub cierpimy na objawy chorobowe nieuzasadnione żadną chorobą somatyczną.

Psychiatra online – czym różni się od spotkania na żywo

Główną różnicą w spotkaniu z psychiatrą online jest brak fizycznego odwiedzania gabinetu lekarza. Z psychiatrą widzimy się tylko przy użyciu Internetu. By takie spotkanie przebiegło jak najlepiej, musimy mieć dostęp do kamerki oraz mikrofonu. Spotkanie online ma wiele zalet. Nie musimy jechać do gabinetu, dzięki czemu nie płacimy za transport oraz dbamy o swoje samopoczucie. Dla niektórych już sama wizyta u lekarza jest stresująca, a spotkanie z domowego zacisza może zdecydowanie nam to ułatwić (na przykład przy zaburzeniach lękowych wyjście z domu może wywołać stres).

Jeśli szukamy lekarza psychiatry specjalizującego się w konkretnej dziedzinie (spektrum autyzmu seksuologia, zaburzenia osobowości itd.) mamy dostęp do lekarzy z całego kraju – nie jesteśmy ograniczeni poprzez nasze miejsce zamieszkania. Psychiatra online zdecydowanie ułatwia znalezienie nam terminu i często przyspiesza proces zapisywania się na wizytę.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty

Jeśli zdecydujemy się na psychiatrę online warto zadbać o nasz komfort w trakcie wizyty. Znaleźć takie miejsce w domu, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał oraz hałasował. Warto zadbać o stabilne połączenie Internetowe oraz, jak wspomnieliśmy, urządzenie z mikrofonem oraz kamerką. Dobry Internet pozwoli nam na swobodny kontakt z lekarzem i umożliwi pełne skupienie na rozmowie. Psychiatrze online także ułatwi to z nami kontakt, a jeśli jest to pierwsze nasze spotkanie, pozwoli na lepsze poznanie nowego pacjenta.