DOTACJE NA ZMIANĘ SYSTEMU OGRZEWANIA W 2022 roku
Powiat Poznański zamierza także w 2022 r. dofinansować likwidację użytkowanych na terenie powiatu poznańskiego pieców opalanych węglem i innym paliwem stałym oraz zamianę ich na proekologiczne systemy ogrzewania:
- podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
- ogrzewanie za pomocą nowego kotła zasilanego paliwem gazowym,
- ogrzewanie elektryczne,
- pompa ciepła,
- ogrzewanie za pomocą nowego kotła zasilanego olejem opałowym,
- ogrzewanie za pomocą nowoczesnego zasilanego automatycznie kotła na paliwo stałe, niewyposażonego w ruszt awaryjny ani elementy umożliwiające jego zamontowanie, spełniającego wymogi ekoprojektu w zakresie sprawności i emisji zanieczyszczeń określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 – w przypadku braku możliwości technicznych zmiany kotłów/pieców/palenisk węglowych na paliwo gazowe bądź podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej.
Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji powinny szczegółowo zapoznać się z treścią uchwały Rady Powiatu w Poznaniu nr XXV/324/VI/2020 z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie zasad i trybu udzielenia dotacji celowych na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienia ich rozwiązaniami proekologicznymi. Z treścią uchwały oraz załączników można zapoznać się poniżej.
Forma dotacji
Dotacja udzielana będzie w formie refundacji kosztów kwalifikowanych poniesionych po podpisaniu umowy o udzielenie dotacji, tj. wypłata przyznanej kwoty dotacji może nastąpić dopiero po realizacji opisanej we wniosku zmiany systemu ogrzewania i po prawidłowym udokumentowaniu wykonanych prac i poniesionych kosztów.
Dotacja dotyczy zamiany na terenie powiatu poznańskiego kotła opalanego paliwem stałym na ogrzewanie proekologiczne.
Wysokość dotacji wynieść może 80% zgłoszonych we wniosku kosztów kwalifikowanych (netto), jednakże nie więcej niż 7.000 zł na lokal (w przypadku wnioskującej wspólnoty mieszkaniowej – 14 000 zł).
Dotacja nie jest udzielana na:
- zadania, których realizacja nie gwarantuje trwałej zmiany systemu ogrzewania;
- budowę zewnętrznych sieci ciepłowniczych, elektroenergetycznych i gazowych;
- zakup urządzeń grzewczych niestanowiących trwałego wyposażenia lokali;
- pokrycie wydatków przeznaczonych na ten sam cel, finansowanych z innych bezzwrotnych źródeł niż objęte uchwałą (zakaz podwójnego finansowania).
- zakres prac zrealizowanych przed dniem podpisania umowy o udzielenie dotacji.
Kosztami kwalifikowanymi są:
– koszty demontażu kotłów/pieców/palenisk na paliwo stałe;
– koszty zakupu i/lub montażu nowego źródła ogrzewania (wraz z niezbędnym wyposażeniem);
– koszty zakupu i montażu lub modernizacji instalacji (wraz z niezbędnym wyposażeniem) związanych z nowym źródłem ogrzewania;
– koszty modernizacji systemu odprowadzania spalin niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania nowego źródła ogrzewania;
– koszty prac związanych z przyłączeniem do sieci ciepłowniczej (od zaworów odcinających na końcu modułu przyłączeniowego, za układem pomiarowym na zasilaniu i powrocie), sieci gazowej (od zaworu występującego po gazomierzu w stronę budynku) lub sieci elektroenergetycznej (od zacisków za układem pomiarowym), o ile są one niezbędne.
Nie są kosztami kwalifikowanymi – koszty związane z wykonaniem dokumentacji technicznej sporządzanej w ramach przygotowania zadania (np. projekt budowlany) oraz koszty koniecznych prac budowlanych, innych niż wymienione jako koszty kwalifikowane.
Wnioskodawcy
O dofinansowanie mogą występować właściciele lub współwłaściciele (także wspólnoty mieszkaniowe) lokali znajdujących się na terenie powiatu poznańskiego – osoby fizyczne, osoby prawne, przedsiębiorcy (w tym podmioty prowadzące działalność rolniczą) zainteresowani zmianą systemu ogrzewania w tych lokalach.
Dotacja dla przedsiębiorców będzie udzielana, jako pomoc de minimis.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
Wnioski można składać w dniach od 8 lutego 2022 r. do 28 lutego 2022 r. w kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu – ul. Jackowskiego 18, Poznań w godzinach pracy urzędu lub korespodencyjnie na adres Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Datą złożenia wniosku jest dzień jego wpływu do Kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
Wnioski dostarczone do Starostwa przed lub po wskazanym terminie nie będą podlegały ocenie.
Sposób przygotowania wniosku
Przed przystąpieniem do przygotowania wniosku należy zapoznać się z:
– zasadami udzielenia dotacji celowych na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienia ich rozwiązaniami proekologicznymi zawartymi w uchwale Rady Powiatu w Poznaniu nr XXV/324/VI/2020 w sprawie zasad i trybu udzielenia dotacji celowych na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienia ich rozwiązaniami proekologicznymi.
– formularzami wniosku i rozliczenia dotacji wraz z zawartymi w nich wyjaśnieniami i wskazówkami o sposobie ich wypełniania.
Aby ułatwić Wnioskodawcom złożenie prawidowo uzupełnionych dokumentów oraz przedstawić jak wygląda proces ubiegania się o dotację na niniejszej stronie załączono pomocne materiały:
– przykładowy sposób wypełnienia wniosku,
– najczęściej zadawane pytania,
– kroki, jakie należy podjąć w celu uzyskania dotacji (sposób postępowania),
– schemat przedstawiający etapy udzielania dotacji.
Wypełnić należy każdy punkt wniosku (pole, które nie dotyczy wnioskodawcy lub przedsięwzięcia przedstawionego we wniosku, winno być opisane jako “nie dotyczy” lub “nd” lub “-“) oraz złożyć wszystkie oświadczenia zawarte we wzorze wniosku, a także załączyć wszystkie wymagane dokumenty – wymienione w formularzu wniosku.
Osoby niebędące przedsiębiorcami winny złożyć wniosek na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do uchwały.
Natomiast przedsiębiorcy występujący o pomoc de minimis – na formularzu wniosku stanowiącym załącznik nr 2.
Wnioski nie będą rozpatrywane i zostaną odrzucone, gdy:
– dotyczą lokalu nie mającego urządzonej księgi wieczystej;
– zostaną złożone na innym formularzu niż określone w uchwale;
– zostaną złożone na niewłaściwym formularzu;
– zostaną złożone przez osobę nieuprawnioną;
– zostaną złożone nie w oryginale;
– zostaną złożone poza terminem składania wniosków;
– zostaną złożone inaczej niż pisemnie;
– zostaną złożone po zakończeniu realizacji zadania polegającego na zmianie systemu ogrzewania;
– zostaną złożone bez podania planowanej wysokości kosztów kwalifikowanych;
– zostaną złożone bez podania ilości zużywanego w ciągu roku paliwa stałego (przed zmianą sytemu ogrzewania);
– zostaną złożone bez podania ilości planowanego do zużycia w ciągu roku paliwa stałego (po zmianie systemu ogrzewania);
– we wniosku nie zostanie wskazany rodzaj planowanej zmiany systemu ogrzewania.
Sposób przyznania dotacji
Po złożeniu wniosku, wnioskodawca będzie zobowiązany umożliwić w wyznaczonym terminie przeprowadzenie kontroli przedwykonawczej lokalu, w którym ma nastąpić wnioskowana zmiana ogrzewania. Do dnia kontroli kocioł przewidziany do likwidacji nie może zostać zdemontowany. Jego dotychczasowe użytkowanie musi potwierdzić osoba kontrolująca.
Listy zaakceptowanych wniosków o udzielenie dotacji z podziałem na te, dla których wystarczyło środków przeznaczonych w 2022 r. w budżecie powiatu na ten cel (lista podstawowa) oraz na te, dla których tych środków zabrakło (lista rezerwowa) zostaną opublikowane na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Starosta Poznański zawiadomi pisemnie wnioskodawców, którym została przyznana dotacja o terminie i miejscu zgłoszenia się w celu podpisania umowy.
Niestawienie się wnioskodawcy w terminie wyznaczonym na podpisanie umowy, będzie uznane za rezygnację wnioskodawcy z zawarcia umowy i dotacji.
Sposób rozliczenia dotacji przed jej wypłatą
Termin złożenia formularza rozliczenia dotacji i dokumentów potwierdzających wykonanie prac upływa 31 października 2022 r.
Po zrealizowaniu zadania polegającego na zmianie systemu ogrzewania wnioskodawca musi przedłożyć w Starostwie Powiatowym w Poznaniu formularz rozliczenia dotacji wraz z niezbędnymi dokumentami nie później niż do 31 października 2022 r. Do formularza należy załączyć dokument potwierdzający złomowanie zlikwidowanego kotła na paliwo stałe, a w przypadku pieca i kominka na paliwo stałe dokument stwierdzający jego demontaż i usunięcie.
Kontrola powykonawcza
Po złożeniu formularza rozliczenia dotacji wnioskodawca obowiązany jest udostępnić lokal, w którym dokonano zmiany systemu ogrzewania w celu przeprowadzenia kontroli powykonawczej. Kontrola obejmuje m.in. sprawdzenie czy nastąpiła zmiana systemu ogrzewania, czy urządzenie na paliwo stałe zostało odłączone od przewodu spalinowego i wewnętrznej instalacji c.o. oraz usunięte z lokalu, a fabrycznie nowy proekologiczny system ogrzewania został zamontowany.
Informacje w sprawie udzielają:
Anna Musiał
tel. 61 8410-545
Michał Kamiński
tel. 61 2269-233
Agata Sibila
tel. 61 8410-750
-
opublikował: Agata Sibiladata publikacji: 2018-01-02 13:40
-
zmodyfikował: Agata Sibilaostatnia modyfikacja: 2022-01-05 12:16
rejestr zmian »
Treść uchwały (PDF) 1673.71kB
Dokumenty do pobrania |
-
Załącznik nr 1 – wniosek dla osoby fizycznej (DOCX) 31.78kB
-
Załącznik nr 1 – wniosek dla osoby fizycznej (PDF) 78.21kB
-
Załącznik nr 2 – wniosek dla przedsiębiorcy (DOC) 109.5kB
-
Załącznik nr 2 – wniosek dla przedsiębiorcy (PDF) 85.45kB
-
Załącznik nr 3 – formularz rozliczenia (DOC) 77.5kB
-
Załącznik nr 3 – formularz rozliczenia (PDF) 70.56kB
-
Załącznik nr 4.1 – pełnomocnictwo do reprezentowania osoby fizycznej (DOCX) 16.71kB
-
Załącznik nr 4.1 – pełnomocnictwo do reprezentowania osoby fizycznej (PDF) 53.43kB
-
Załącznik nr 4.2 – pełnomocnictwo do reprezentowania osoby prawnej (DOCX) 16.8kB
-
Załącznik nr 4.2 – pełnomocnictwo do reprezentowania osoby prawnej (PDF) 52.91kB
-
Załącznik nr 4.3 – pełnomocnictwo do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej (DOCX) 16.99kB
-
Załącznik nr 4.3 – pełnomocnictwo do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej (PDF) 53.05kB
-
opublikował: Agata Sibiladata publikacji: 2018-01-15 10:06
-
zmodyfikował: Agata Poleskaostatnia modyfikacja: 2020-11-06 11:55
rejestr zmian »
Content retrieved from: https://www.bip.powiat.poznan.pl/4110,likwidacja-zrodel-niskiej-emisji.