Poznanska10 – informacje, wiadomości

Twoje centrum informacji

Zdrowie

Psychoterapia online – jak to wygląda?

Psychoterapia online staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w dobie pandemii. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda taki proces i czy jest równie skuteczny, jak terapia tradycyjna. Odpowiedź znajdziesz na stronie https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/psychoterapia-online/. Jeśli zastanawiasz się, jak przebiega psychoterapia przez Internet, czytaj dalej!

 

Pierwszy krok – wybór terapeuty

Zacznij od znalezienia terapeuty. Najlepiej przejrzeć oferty na stronach internetowych. Dobrze jest sprawdzić opinie oraz doświadczenie. Nie należy spieszyć się z wyborem. Ważne jest, aby znaleźć osobę, z którą będzie się czuć komfortowo.

 

Umówienie spotkania

Gdy już wybierzesz terapeuty, nadszedł czas na umówienie pierwszego spotkania. W psychoterapii online często odbywa się to mailowo lub telefonicznie. Terapeuta poinformuje Cię o dostępnych terminach oraz cenach. Porozmawiaj z nim także o tym, jakie aplikacje będziecie używać do komunikacji: Skype, Zoom, Teams czy może coś innego.

 

Przygotowanie się do sesji

Ważne jest, aby przygotować się do rozmowy. Potrzebujesz kilku rzeczy:

– Urządzenie z kamerą i mikrofonem, czyli laptop, tablet lub smartphone.

– Szybkie połączenie internetowe.

– Miejsce, w którym będziesz czuć się swobodnie i będzie spokój.

– Zakładka z adresem https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/psychoterapia-online/, aby mieć dostęp do wsparcia w razie potrzeby.

 

Przebieg sesji psychoterapeutycznej

W wyznaczonym terminie, wystarczy, że uruchomisz kamerę i mikrofon oraz odpowiednią aplikację. Terapeuta powinien już na Ciebie czekać. Rozmowa przebiega najczęściej bardzo podobnie, jak w gabinecie. Może trwać od 45 do 90 minut, w zależności od ustaleń.

 

Terapeuta zadaje pytania, aby poznać Twój problem. Próbuj opowiadać jak najbardziej szczegółowo i prawdziwie. Terapeuta będzie słuchał uważnie, zadawał dodatkowe pytania, analizował sytuację. Razem z nim ustalasz cele terapii oraz sposób ich osiągnięcia.

 

Regularne spotkania i praca nad sobą

Terapia opiera się na regularnych spotkaniach. Raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie – zależy od potrzeb. Z czasem zauważysz efekty. Ważne jest zaangażowanie, cierpliwość oraz współpraca z terapeutą.

Psychoterapia online ma wiele zalet. Równie skuteczna, jak stacjonarna. Przede wszystkim oszczędza czas na dojazdy i jest wygodna. Można prowadzić terapię z każdego miejsca – wystarczy tylko Internet.

Pamiętaj, że psychoterapia online to doskonała alternatywa dla terapii stacjonarnej. Jednak najważniejsze jest zdrowie psychiczne. Niezależnie od rodzaju terapii, podejmij decyzję o zmianie i pracy nad sobą. Warto zainwestować w siebie i swoje zdrowie.